تبلیغات
کانون حضرت مهدی (عج)
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا>
02:32 ق.ظ
481
::پرسش و پاسخ مهدوی::پرسش_و_پاسخ_مهدوی 

شماره3

آیا در قرآن کریم شواهدی بر وجود و ظهور امام مهدی یافت می شود؟

 پاسخ:

پرسش_و_پاسخ_مهدوی 

شماره3

آیا در قرآن کریم شواهدی بر وجود و ظهور امام مهدی یافت می شود؟

 پاسخ:

هر چند نیاز نیست هر موضوع صحیحی با تمام جزئیات و خصوصیاتش در قرآن کریم آمده باشد ، زیرا بسیاری از موارد واقعیت دارد ولی وحی الهی به جزئیات متعرض نگشته است . اما جواب سوال مذکور مثبت است . آیات بسیاری پیرامون حکومت جهانی امام عصر ع وجود دارد که بزرگان دین در کتابهای معتبر و گرانبهایشان نقل فرموده اند ، از جمله آنها " علامه مجلسی " که در کتاب شریف بحار الانوار بابی را به ذکر آیات قرآن کریم که به قیام امام زمان ع تاویل شده ، اختصاص داده است ، و ما در این جا به چند نمونه اکتفا می کنیم :

1 - سوره انبیاء آیه ی 105 : در زبور ، بعد از کتب آسمانی سابق نوشتیم که : زمین را بندگان صالح ما به ارث می برند. " و اینان قائم آل محمد و یاران او می باشند "

2 - سوره ی صف آیه ی 9 : خدا فرستاده خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر همه دین ها غالب شود ؛ هر چند مشرکین نخواهند . " بنا بر روایتی از امام رضا ع نقل شده است ، این آیه درباره قائم آل محمد است ، وی امامی است که خداوند او را بر همه کیش ها و آیین ها غالب گرداند "

3 - سوره نور آیه ی 54 : خداوند به کسانی که از شما ایمان آورده و عمل صالح پیشه ساخته اند ، وعده داده که آنها را در زمین نماینده خود گرداند ، چنانکه همانند آنها را سابقه خلیفه کرد . و ثابت می دارد دین آنها را ، که برای آنان برگزید ، ترس آنها را تبدیل به امن کنیم ، و اینان هیچگاه به من شرك نورزند . " در کتاب غیبت شیخ طوسی ، روایت شده که این آیه نیز درباره مهدی موعود عج  و یاران او نازل شده است "

4 - سوره ی حدید آیه ی 15 : ما اراده کرده ایم بر آنان که در زمین زبون گشتند ، منت بنهیم و آنها را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم . " در کتاب غیبت شیخ طوسی از امیر المؤمنین ع روایت می کند که در تفسیر این آیه فرمود : اینان که در زمین ضعیف گشته اند آل پیغمبرند ، که خداوند مهدی آنها را برانگیزد تا آنان را عزیز و دشمنان ایشان را ذلیل گرداند " .

5 - سوره ی حدید آیه ی 26 : بدانید که خداوند ، زمین را پس از مردنش زنده می گرداند ، ما آیات خود را برای شما بیان کردیم تا در آن باره تعقل کنید . " در کتاب غیبت  شیخ طوسی از ابن عباس روایت نموده که در تفسیر این آیه گفت : خداوند زمین مرده را بعد از بیدادگری اهلش ، با ظهور قائم آل محمد اصلاح کند . علامه مجلسی در همین رابطه   60 آیه از آیات قرآن کریم را با روایات مربوطه ذکر فرموده که علاقمندان می توانند به کتاب وی مراجعه نمایند " .

 

اللهم عجل لولیک الفرج

 

جنبش سایبری مهدی یاوران 313
طبقه بندی: ائمه اطهار، امام زمان (عج)،
برچسب ها: پرسش و پاسخ مهدوی، اطلاعاتی درمورد مهدویت، مهدویت، آیا درقران کریم شواهدی از ظوهر امده است؟،