تبلیغات
کانون حضرت مهدی (عج)
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا>
11:32 ق.ظ
453
ترک گناه از دیدگاه امام حسین علیه السلام ...
جوانی خدمت امام حسین علیه السلام رسید و گفت، من مردی گناهکارم و نمی توانم خود را در انجام گناهان باز دارم، مرا  نصیحتی فرما.

امام حسین علیه السلام فرمود:

«پنج کار را انجام بده و آنگاه هر چه می خواهی گناه کن.

اول: روزی خدا را مخور و هر چه می خواهی گناه کن.

دوم: از حکومت خدا بیرون برو و هر چه می خواهی گناه کن.

سوم: جایی را انتخاب کن تا خداوند تو را نبیند و هر چه می خواهی گناه کن.

چهارم: وقتی عزرائیل برای گرفتن جان تو آمد او را از خود بران و هر چه می خواهی گناه کن.

پنجم: زمانی که مالک دوزخ تو را به سوی آتش می برد در آتش وارد مشو و هر چه می خواهی گناه کن.»

جوان اندکی فکر کرد و شرمنده شد و در برابر واقعیت های طرح شده چاره ای جز توبه نداشت.1.


جنبه های تربیتی حدیث :

الف) ما گناه که میکنیم احساس میکنیم کسی ما رو نمی بینه و راحت هستیم و کسی نیست که شرمنده بشویم و از خجالت گناه نکنیم ! دقیقا امام حسین (ع) دست گذاشتند رو این موضوع که جنبه تربیتی بسیار مهمی است و آن اینکه خدا همیشه و هر جا حاظر و ناظر اعمال است.  هر کجا بروی تو را می بیند و هر کجا بروی در قبضه قدرت او هستی ! همان جمله حضرت امام که فرمودند : عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید! امام می فرماید جوان گنه کار حواست باشد تو که از خجالت راضی نمیشوی حتی جلوی یک بچه گناه کنی چطور میتونی در برابر خدای توانا و بینا گناه کنی؟؟

ب) وقتی کسی به شما خوبی میکند آدم سالم العقل ، همیشه حواسش هست که در عوض خوبی شخص به او احترام کند ، تشکر کند و....! امام این نکته مهم را گوشزد میکند که خدایی انقدر نعماتش زیاد است که تو اصلا نمیتوانی بشمُری ! یکی از ان نعمات بزرگ هم همین روزی دادن خداوند است ! می فرماید تو که به اصطلاح نون و نمک خدا رو میخوری چطور می تونی نمک دون بشکنی و خدای خوبت را عصیان کنی؟؟!

ج) یکی از راه های فرونشاندن آتش شهوت ، یاداوری و تفکر درباره مرگ و لحضه جان کندن و حساب و کتاب و معاد است! می فرماید تو که گناه میکنی فردا عزرائیل امد جونت رو بگیرد اگر میتونی نمیر!!!! یا موقعی که مالک دوزخ تو را به جهنم می برد نرو!! یعنی حواست باشد ای کسی که گناه میکنی تو همیشه در این دنیا نخواهی ماند! همیشه جوان و زیبا و سالم نخواهی ماند! تو هم خواهی مُرد همانند همه کسانی که پیش از تو رفته اند و بعد از تو خواهد رفت.

پس خدایی که همه چیز تو را میداند و تو ذره ای قدرت در مقابلش نداری چرا عصیان میکنی ؟ تو که جاودان نیستی و عمر تو در این دنیا هر چه قدر هم باشد در مقابل دنیای بی نهایت و بی پایان آخرت که هیچ و چیزی شبیه صفر است!!!

پس کمی فکر کنیم درباره کارهایمان و به کوچکی گناه نگاه نکنیم ( نگو : مگه کسی با چند تا تار مو که بیرونه میره جهنم ،  و....) بلکه نگاه کنیم ببینیم چه کسی را اطاعت نمیکنیم و در مقابل چه کسی گناه میکنیم.....!!!!

خدایا به حق امام حسین (ع) همه مان را از شیوه بودن به شیعه واقعی بودن برسان.........

منابع : 1.  بحارالانوار، ج 78، ص 126، حدیث 7; جامع الاخبار، ص 359، حدیث
طبقه بندی: ائمه اطهار، آیه های شریفه قران، داستان های اموزنده،